مانیوک باشگاه اوقات شرعی خبرنگاران جوان

مانیوک: باشگاه اوقات شرعی خبرنگاران جوان اوقات شرعی اراک استان مرکزی رجب اردیبهشت

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور سراسری ۹۷ چقدر است؟

ثبت نام کنکور سراسری سال آتی از امروز (اول بهمن ماه) شروع می‌شود و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی خودشان را جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۹۷ آماده می‌کنند. در این

سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور سراسری ۹۷ چقدر است؟

سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور سراسری ۹۷ چقدر است؟

عبارات مهم : آموزش

ثبت نام کنکور سراسری سال آتی از امروز (اول بهمن ماه) شروع می شود و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی خودشان را جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۹۷ آماده می کنند. در این میان میزان و نحوه احتساب سوابق تحصیلی امتحانات نهایی دانش آموزان از جمله مباحث مهمی است که می تواند آینده ساز باشد، هرچند این سهم در چند سال اخیر رشد محسوسی در جهت از بین بردن تدریجی کنکور نداشته و تغییری نکرده هست.

به گزارش ایسنا، طبق بیانات عبدالرسول عمادی، مدیر مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش آخرین قانونی که اطراف از بین بردن تدریجی کنکور تصویب شد به شهریور سال ۹۲ باز می گردد که در اردیبهشت سال ۹۵ نیز اصلاحیه ای به آن خورد. بر اساس این قانون، آموزش و پرورش موظف شد با برگزاری امتحان نهایی جهت بعضی دروس و ایجاد سابقه تحصیلی آن را به شرکت سنجش ارسال کند.

سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور سراسری ۹۷ چقدر است؟

بر اساس مفاد تبصره ۱ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که در شهریور سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، وزارت آموزش و پرورش مسئولیت ارائه سابقه تحصیلی جهت داوطلبان و متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را بر عهده دارد.

وزارت آموزش و پرورش هر ساله این قانون را عملیاتی کرده است و معمولا دانش آموزان تلاش می کنند بالاترین نمرات را در امتحانات نهایی بدست بیاورند که کار چندان مشکلی هم نیست لیکن امتحانات در واقع از یک محتوای معین صورت می گیرد و هر دانش آموزی می تواند با تمرکز بر روی محتوا، به همه سوالات امتحان نهایی پاسخ صحیح بدهد. در چنین شرایطی با تعداد زیادی داوطلب ورود به دانشگاه که نمراتشان در امتحانات مدرسه بالاست، روبرو هستیم و این خود یکی از چالش هاست. در عین حال که این قانون از بسترهای از بین بردن تدریجی کنکور محسوب می شود ولی تصمیم وزارت علوم جهت سال آینده نیز عدم عوض کردن این سهم هست.

ثبت نام کنکور سراسری سال آتی از امروز (اول بهمن ماه) شروع می‌شود و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی خودشان را جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۹۷ آماده می‌کنند. در این

بر اساس مفاده ماده ۳ قانون سنجش و پذیرش دانشجو، نحوه و میزان اعمال سوابق تحصیلی در آزمون ورودی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بر عهده شورای سنجش و پذیرش دانشجوست که برابر مفاد بند الف ماده ۲ قانون مذکور مسئولیت آن را وزیر علوم برعهده دارد.

همانطور که در قانون آمده، شرکت سنجش اخیرا میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال آینده را اعلام کرده است که طبق آن میزان تاثیر سوابق تحصیلی جهت سال آینده تغییری نکرده و همانند سال ۹۶ است.

به گفته توکلی، مشاور عالی شرکت سنجش، آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ کرده و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است هست، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور سراسری ۹۷ چقدر است؟

وی اضافه کرده است: داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است هست، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود و جهت داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که نویدادهم دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش انتقاداتی نسبت به نحوه احتساب دروس امتحان نهایی در سوابق تحصیلی کنکور مطرح کرده و گفته است که «تعداد دروس امتحان نهایی را شورای گسترش شرکت سنجش تعیین می کند. ولی چون اراده ای در شرکت سنجش جهت از بین بردن کنکور وجود ندارد، ابهاماتی در خصوص تعداد دروس امتحان نهایی مطرح می شود. هرچند امتحانات نهایی ما استاندارد است و در واقع سوالات واحد و هماهنگ اند و استاندارد عمل می کنیم ولی این ابهامات هنوز پابرجا است.»

واژه های کلیدی: آموزش | قانون | سراسری | قانونی | دانشگاه | دانشگاه | امتحانات | کنکور سراسری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs